Miód bławatkowy prosto z naszej pasieki pozyskiwany jest z letnich kwiatów głównie bławatka. Ma ciemno żółtą herbacianą barwę, po skrystalizowaniu przybiera kolor żółty. Miód ten jest ciężki do uzyskania ponieważ bławatek jest chwastem i rośnie na polach uprawnych, więc rolnicy go zwalczają. Dlatego rzadko się uzyskuje ten miód.
Miód z letnich kwiatów
Ten typ miodu powstaje z nektaru chabra bławatka, wywodzącego się z rodziny astrowatych. Charakterystyczny u tej rośliny jest szafirowy kwiat. Od lat bławatek jest wykorzystywany w ziołolecznictwie, podobnie jak pozyskiwany z niego miód bławatkowy.
Mimo to, zazwyczaj spotykamy go na łąkach i polach jako chwast. Pszczoły wykorzystują zarówno jego nektar, jak i pyłek. Czym się wyróżnia ten rodzaj miodu i dla kogo jest polecany? Miód bławatkowy jest zbierany przede wszystkim w czerwcu i lipcu.Charakteryzuje go ciemny żółty kolor, który jaśnieje po skrystalizowaniu. Bławatek jest rośliną, która jest likwidowana przez rolników, dlatego z jego pozyskaniem są trudności. Miód bławatkowy jest bardzo intensywny w smaku i zapachu.
Stwierdzono w nim największą wśród miodów zawartość lizozymu, czyli związku występującego w układzie pokarmowym pszczół, zwierząt oraz ludzi. Jest on istotny dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Po przedostaniu się lizozymu do miodu, pełni on rolę antybiotyku.
Na co stosować miód bławatkowy?
W czystej postaci miód bławatkowy zaleca się przy przewlekłych stanach zapalnych nerek. Wykorzystuje się także jego właściwości moczopędne i przeciwzapalne. W połączeniu z miodem wielokwiatowym polecany jest przy obniżaniu poziomu zmęczenia, leczeniu anemii, przeziębieniu, zapaleniu gardła, alergiach, chorobach serca i regulacji poziomu ciśnienia krwi. Jest szczególnie polecany osobom, które mają alergię na pyłki kwiatowe. Warto zatem zaopatrzyć się w niego zwłaszcza teraz, kiedy okres pylenia dopiero się rozpoczyna.
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.