MIÓD GRYCZANY

Spróbuj naszego miodu gryczanego, jest bardzo wyrazisty w smaku i jedyny w swoim rodzaju. W swojej pierwotnej postaci – płynnej patoki, ma kolor ciemno-brązowy, ciemno-herbaciany do brunatnego. Po skrystalizowaniu jego barwa jest jaśniejsza od patoki. Ma charakterystyczny posmak gryki, smak delikatnie ostry, lekko piekący z subtelną nutą słodyczy. Ma już jednak spora grupę wiernych konsumentów. Pięknie pachnie. Ze względu na dużą zawartość substancji o właściwościach odżywczych i leczniczych między innymi: substancje lotne, pochodne olejków eterycznych, sole mineralne, inhibiny, rutyny, enzymy – miód ten uznawany jest obok miodu spadziowego do najbardziej wartościowych i leczniczych. Wewnątrz miodu gryczanego znajdziemy dużą ilość rutyny, dzięki czemu regularne spożywanie tej odmiany miodu uszczelnia naczynia krwionośne. Polecany jako świetna profilaktyką chorób serca. Warto wspomnieć także, że spożywanie miodu gryczanego ułatwia przyswajanie wielu witamin i aminokwasów.

Miód na zdrowie

Charakterystyczny wygląd jest tym, po czym od razu poznamy, że mamy do czynienia właśnie z tym rodzajem miodu. Miód gryczany ma intensywną barwę przypominającą mocną herbatę. Do tego dochodzi silny zapach gryki i ostry zapach miodu. Te cechy sprawiają, że nie jest on tym miodem, po który chętnie sięgałyby dzieci.

Jednak przez liczne właściwości zdrowotne, warto, by zagościł w kuchni. Miód gryczany jest znany na całym świecie, głównie za sprawą obecności rutyny, której zadaniem jest oczyszczenie i wzmacnianie naczyń krwionośnych.

Jest zalecany osobom starszym, które mają kłopoty z układem krwionośnym, zwłaszcza jeśli chorują na miażdżycę. W miodach znajduje się duża dawka cukrów prostych, głównie glukozy i fruktozy, które bardzo łatwo są wchłaniane przez nasz organizm, dlatego w szybkim czasie mogą odżywiać mięsień sercowy.

Z kolei dzięki wspomnianej wcześniej rutynie, witamina C nie ulega rozkładowi i jest łatwiej przyswajalna. Przekłada się to na szybsze gojenie ran wewnętrznych i zewnętrznych. Dlatego miód gryczany jest polecany przy różnego typu złamaniach.

miód gryczany

Bogactwo witamin i minerałów

Przez zawartość dużej dawki magnezu, miód gryczany zaleca się przy stanach napięcia nerwowego i regulacji pracy serca. Ponieważ niedobory magnezu są obecne u osób pijących duże ilości kawy i herbaty, ten miód pomoże przywrócić ilość tego pierwiastka do poziomu optymalnego.

Poza magnezem obecne jest łatwo przyswajalne żelazo, które powinno być nieodzowne w diecie osób z anemią i narażonych na jej wystąpienie. Warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do żelaza, które znajduje się w warzywie albo mięsie, te jest w pełni wchłaniane.

Oprócz tego, jest spora dawka witaminy C, która jest istotna dla naszego układu odpornościowego. Znajdziemy także białko. Systematyczne spożywany miód gryczany przyczynia się do zwiększenia poziomu hemoglobiny, co potwierdziły badania naukowe.

Poza tym, organizm, który podczas choroby otrzymuje codzienną dawkę miodu, po powrocie do zdrowia jest silniejszy i mniej osłabiony. Istnieją dowody świadczące o tym, że ten rodzaj miodu ma także pozytywny wpływ na poprawienie pamięci, słuchu i wzroku.

Do użytku zewnętrznego

Miód gryczany nie jest wykorzystywany tylko do użytku wewnętrznego. Przez liczne właściwości odżywcze i zawartość rutyny, znajduje powszechne zastosowanie w kosmetyce. Szczególnie popularny jest jako środek przeciwzmarszczkowy, co zawdzięcza właściwościom antyoksydacyjnym.

Polecany jest także jako maseczka regenerująca, odżywcza i łagodząca objawy trądziku. Są także osoby, które robią na jego bazie preparaty wzmacniające włosy.

MIÓD GRYCZANY 2023 rok

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl